VJEŠTAČENJE U SOCIJALNOJ SKRBI
Vještačenje se provodi kada je to potrebno radi priznavanja prava iz sustava socijalne skrbi. Vještačenje provodi Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, Područni ured Split, sjedište Dubrovnik. Vještačenje je postupak utvrđivanja vrste, stupnja i težine invaliditeta, potpune nesposobnosti za rad, trajne ili privremene promjene u zdravstvenom stanju, postojanja sposobnosti za osposobljavanje za samostalan rad,postojanje sposobnosti za osposobljavanje za samozbrinjavanje ,prijeke potrebe stalne ili privremene pomoći i njege druge osobe i njezin opseg,postojanje potrebe individualnog rada u provođenju psihosocijalne rehabilitacije, vrste specifične njege u izvođenju medicinskih zahvata.
Sastav i način rada tijela vještačenja, sadržaj potrebne medicinske dokumentacije, sadržaj nalaza i mišljenja i obrasci za rad tijela vještačenja propisani su Uredbom o metodologiji vještačenja ( „Narodne novine“ broj 153/14 i 108/15).
Potrebu vještačenja utvrđuje stručni radnik centra u postupku ostvarivanja prava iz socijalne skrbi. Nakon pribavljene dokumentacije i izvršene početne procjene u postupku ostvarivanja prava iz socijalne skrbi, ako je to potrebno centar donosi Zaključak o upućivanju korisnika na vještačenje. O terminu i vremenu vještačenja Prvostupanjsko tijela vještačenja obavještava korisnika putem poziva.
Prvostupanjska tijela vještačenja mogu i po zamolbi drugog centra za socijalnu skrb provesti vještačenje osobe ako na tom području ima prijavljeno boravište ili je na smještaju u ustanovi socijalne skrbi.

NALAZ I MIŠLJENJE
Članovi prvostupanjskog tijela vještačenja za određenu dobnu skupinu ,donose svoj nalaz i mišljenje na propisanom obrascu na temelju neposrednog pregleda i ispitivanja osobe koja je upućena na vještačenje,te propisane i druge dokumentacije.
Nadležni stručni radnik centra dužan je korisniku protumačiti i uručiti Nalaz i mišljenje PTV-